brand: "jadeshay"
price: "VT5749"
currency: VUV
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Jadeshay"
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
**Brand:** jadeshay
**Price:** VT5749
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌊 Dive Deeper, Measure Smarter – Pressure Perfected!
## Best For
- jadeshay enthusiasts
## Why This Product
- Trusted jadeshay brand quality
## Overview
The Jadeshay Pressure Gauge offers precise dual-scale readings from 0 to 6000 PSI (0-40 MPa), housed in a corrosion-resistant stainless steel case. Its liquid-filled design ensures stable, accurate measurements, while the compact and lightweight build makes it an essential, durable tool for professional and recreational divers alike.
## Description
Review: Excellent, large, clear display - So far, excellent. Nice large lume display. Co-witness reading with compressor gauge and fill adapter gauge. Way nicer than the one on the Benjamin SCUBA adapter. Dual scales for psi/atm, redline at 3000 psi, perfect. It goes higher, but not in ny house!
Review: Well built - Very well built and worked much better than the factory gauge.
|---------------|-------|
| ASIN | B07ZTL5JYY |
| Best Sellers Rank | #177,761 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #343 in Industrial Pressure Gauges |
| Date First Available | October 31, 2019 |
| Item Weight | 3.17 ounces |
| Item dimensions L x W x H | 1.97 x 1.97 x 1.97 inches |
| Manufacturer | Jadeshay |
| Material | Brass, Stainless Steel |
| Product Dimensions | 1.97 x 1.97 x 1.97 inches |
| UPC | 738607272031 |
## Product Details
- **Item Weight:** 90 Grams
- **UPC:** 738607272031
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Excellent, large, clear display
*by M***T on August 6, 2025*
So far, excellent. Nice large lume display. Co-witness reading with compressor gauge and fill adapter gauge. Way nicer than the one on the Benjamin SCUBA adapter. Dual scales for psi/atm, redline at 3000 psi, perfect. It goes higher, but not in ny house!
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Well built
*by J***Y on January 15, 2026*
Very well built and worked much better than the factory gauge.
### ⭐ Better ones out there
*by C***T on April 25, 2025*
Fit was perfect but when pressurized to 3000 psi the first time rubber plug blew out and oil everywhere but the gauge still worked.
## Frequently Bought Together
- Aopkeo 1 inch Pressure Gauge Mini Micro Manometre 1/8NPT for Paintball PCP Airsoft Mountaineering Diving 1500psi, 2000psi, 3000psi, 5000psi, 6000psi (1/8NPT-6000psi)
- 5000 PSI Gauge for Paintball Air Tank by Captain O-Ring (5k Gauge Black, Compatible with 3k and 4.5k Tanks)