title: "Toshiba 55UL2063DB 55-Inch Smart 4K Ultra-HD LED TV with Freeview Play (2020 Model)"
brand: "toshiba"
price: "VT320889"
currency: VUV
in_stock: false
reviews_count: 8
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
**Brand:** toshiba
**Price:** VT320889
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 🎬 Elevate your binge game with Toshiba’s 55" 4K Smart TV — where every pixel tells a story.
## Quick Answers
- **How much does it cost?** VT320889 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- toshiba enthusiasts
## Why This Product
- Trusted toshiba brand quality
|---------------|-------|
| ASIN | B088T7M5BV |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Box Contents | Power Cable, Remote Control, Stand, Instructions |
| Brand Name | Toshiba |
| Colour | Black |
| Connector Types | Optical, VGA |
| Contrast Ratio | `6000:1 |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Voice Control |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (791) |
| Display Backlight Configuration | Edge LED |
| Display Backlight Setting | Adjustable |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Size Class | 55 Inches |
| Display Technology | LED |
| Energy Efficiency Features | A+ |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Has Color Screen | Yes |
| Internet Applications | Freeview Play, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 14 Kilograms |
| Line Voltage | 220 VAC 50 Hz |
| Manufacturer | Toshiba |
| Manufacturer Part Number | 55UL2063DB |
| Model Name | 55UL2063DB |
| Model Number | 55UL2063DB |
| Model Series | UL |
| Model Year | 2020 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, VGA, Wireless |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Operating Systems | Linux |
| Portable | No |
| Product Features | LED |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Remote Required Battery Quantity | 2 |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Resolution | 4K |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Screen Finish Type | Flat |
| Screen Size | 55 Inches |
| Size | 55 Inches |
| Specific Uses For Product | home entertainment, family room, living room, media room |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
| Total Video Out Ports | 3 |
| Tuner Type | Digital TV |
| Voltage | 240 Volts |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Wi-Fi |
## Product Details
- **Aspect ratio:** 16:9
- **Connectivity technology:** Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, VGA, Wireless
- **Display technology:** LED
- **Included components:** Power Cable, Remote Control, Stand, Instructions
- **Refresh rate:** 50 Hz
- **Resolution:** 4K
- **Screen size:** 55 Inches
- **Special feature:** LED
- **Supported Internet services:** Freeview Play, Netflix, Prime Video, YouTube
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: Can this tv be wall mounted**
A: Yes, it is compatible with VESA 400 x 200.  I have the 65 inch model and it is NOT heavy at all if you are of average strength.  Obviously, it is still advisable to aim for the studs when affixing the mounting hardware and it is still a two person job because of the dimensions of the TV, not the weight.
**Q: What is the best stand to buy**
A: The one that it supplied with the unit is sufficient
A: Only if you connect via a usb to an external memory.
**Q: How wide are the feet apart on the 65” please**
A: The legs are 40" outside measurement  37" inside measurement.