title: "Timber TuffTMW-28SSS Black Spring Loaded Skidding Tongs, 28 Inch"
price: "VT79725"
currency: VUV
in_stock: false
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
# Timber TuffTMW-28SSS Black Spring Loaded Skidding Tongs, 28 Inch
**Price:** VT79725
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Timber TuffTMW-28SSS Black Spring Loaded Skidding Tongs, 28 Inch
- **How much does it cost?** VT79725 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B007JQHFTM |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #189,326 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #177 in Log Splitter Parts & Accessories |
| Capacity Description | 28in diameter |
| Certification | certified frustration-free |
| Color | Black/Green |
| Customer Reviews | 3.8 3.8 out of 5 stars (50) |
| Date First Available | March 27, 2012 |
| Finish | Powder Coat |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 20 pounds |
| Item model number | TMW-28SSS |
| Manufacturer | BAC Industries |
| Material | Steel |
| Part Number | TMW-28SSS |
| Product Dimensions | 39 x 24.25 x 3.5 inches |
| Size | 28 Inch |
| Special Features | Spring Loaded Arms |
| Style | Serving Tongs |
| Usage | Outdoor Use |
| Warranty Description | 1 year again manufacturers defects |
## Images
## Frequently Bought Together
- NEO-TEC 6 pack Tree Felling Wedges, chainsaw wedges, 5.5"+8" tree cutting equipment, tree cutting equipment with Spikes for Safe Tree Cutting
- UNCO- Tree Felling Wedges with Spikes, 4Pack, 5.5" & 8" Wedges with Storage Bag, Splitting Wedge, Plastic Wedges, Logging Tools and Equipment, Chainsaw Wedges for Trees