brand: "eneloop"
price: "VT35740"
currency: VUV
in_stock: true
reviews_count: 5
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
**Brand:** eneloop
**Price:** VT35740
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> Power Up Your Life! ⚡️
## Best For
- eneloop enthusiasts
## Why This Product
- Trusted eneloop brand quality
## Key Features
- • **Quality Assurance:** Manufactured in Japan, ensuring top-notch reliability.
- • **Eco-Friendly Energy:** Pre-charged using solar power for a sustainable choice.
- • **Extreme Weather Warrior:** Operates in temperatures as low as -4°F.
- • **Versatile Compatibility:** Ideal for a wide range of household devices.
- • **Long-Lasting Performance:** Maintains up to 85% charge after 1 year of storage.
## Overview
## Description
Review: I purchased these because they are listed as 1.5V. while they may work in some appliances, they don’t work in mine. on the back of the box it is clearly shown that these are 1.2V - buyer beware! Returning these asap.
Review: Great qual
## Features
- SECURE, PROTECTIVE PACKAGING: This package contains 12 eneloop pro AA rechargeable batteries
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07MBBW2S1 |
| Antenna Location | Camera, Camera Flash, Gaming Controller |
| Battery Capacity | 950 Milliampere Hour (mAh) |
| Battery Cell Type | NiMH |
| Battery Weight | 12.69 Ounces |
| Best Sellers Rank | 81,525 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 1,587 in Rechargeable Household Batteries |
| Brand Name | Eneloop |
| Compatible Phone Models | Panasonic |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (1,656) |
| Global Trade Identification Number | 00073096902978 |
| Item Weight | 0.37 Kilograms |
| Manufacturer | eneloop |
| Model Name | Rechargeable batteries |
| Model Number | BK-3HCCA12FA |
| Number of Batteries | 12 AA batteries required. |
| Reusability | Rechargeable |
| UPC | 073096902978 |
| Unit Count | 12.0 count |
| Voltage | 1.5 Volts |
## Product Details
- **Battery cell composition:** NiMH
- **Recommended uses for product:** Camera, Camera Flash, Gaming Controller
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Questions & Answers
**Q: is the usb port on the charger micro or type c?**
A: Its an outlet plug!
A: I got this with my pack.  Seems to do well.
 BONAI 16+2 Bay Smart Rechargeable... https://www.amazon.com/dp/B07GGSPXDY?ref=ppx_pop_mob_ap_share
**Q: Can these be charged with the white eneloop charger?**
A: Yes!  These are awesome batteries!
## Customer Reviews
### ⭐ Review
*by J***E on 7 May 2023*
I purchased these because they are listed as 1.5V. while they may work in some appliances, they don’t work in mine. on the back of the box it is clearly shown that these are 1.2V - buyer beware! Returning these asap.