title: "Rockville Pair RKL65MBW 6.5\" 700W Marine Boat Speakers W/Led+Black/White Grilles"
brand: "rockville"
price: "VT54412"
currency: VUV
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Rockville"
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
# Beat-sync LED lights Fully waterproof & rustproof 700W peak power Rockville Pair RKL65MBW 6.5" 700W Marine Boat Speakers W/Led+Black/White Grilles
**Brand:** rockville
**Price:** VT54412
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌊 Turn up the volume, light up the night, and own the marine soundscape!
## Quick Answers
- **What is this?** Rockville Pair RKL65MBW 6.5" 700W Marine Boat Speakers W/Led+Black/White Grilles by rockville
- **How much does it cost?** VT54412 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- rockville enthusiasts
## Why This Product
- Trusted rockville brand quality
## Key Features
- • **Powerful 700W Peak Output:** Feel every beat with crystal-clear, high-impact sound that dominates the waves.
## Overview
## Description
RKL65MBW: Rubber surround. High quality ferrite magnet. 1” inch polymer tweeter. Oversized 1” ccaw kapton voice coil. Pre-installed stainless-steel mounting screws included. Perfect for marine, car, ATV and UTV applications. Impedance: 4-ohm. Frequency response: 35Hz - 20Khz. Sound Pressure Level: 90Db @ 1W/1M. Total diameter: 7.3”. cutout diameter: 5.6”. total height: 3.86”. Mounting depth: 2.56”
## Features
- Pair Rockville RKL65MBW 6.5" 700W Marine Boat speakers with LED and Black/white grilles
- Pair Rockville RKL65MBW 6.5” 2-Way 700 Watt Marine Boat speakers with LED lights. Cea Compliant Power Ratings. Power rating: 350 Watts peak /85 watts RMS per speaker. Total power: 700 watts. Beat sync LED’s flash to the rhythm of the music.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07WP2N1KR |
| Additional Features | LED lights, Dual-color grilles, High power handling, Weather resistance |
| Age Range Description | All ages |
| Antenna Location | For Music Players, For Smartphones or Tablets |
| Audio Driver Size | 6.5 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Battery Charge Time | 35 Hours |
| Best Sellers Rank | #23,017 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #9 in Marine Electronics |
| Built-In Media | 16.4 feet of Speaker Wire, Black and White Grills Included, Pair of 6.5" Marine LED Speakers, Stainless Steel Mounting Screws |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop, Marine GPS, Marine Stereo, Smartphone, Tablet, Television |
| Compatible with Vehicle Type | Boat |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Control Method | Voice |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (270) |
| Enclosure Material | Molded ABS plastic |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Global Trade Identification Number | 00819216024133 |
| Impedance | 4 Ohms |
| Input Voltage | 100 Volts |
| Is Waterproof | True |
| Item Dimensions D x W x H | 31.1D x 21W x 20.8H centimeters |
| Item Type Name | marine-speakers |
| Item Weight | 2.27 kg |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | ROCKVILLE |
| Model Name | RKL65MBW |
| Model Number | RKL65MBW |
| Mounting Type | Speaker |
| Number Of Circuits | 2 |
| Number of Audio Channels | 1.0 |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Speaker Maximum Output Power | 700 Watts |
| Speaker Size | 6.5 Inches |
| Speaker Type | Outdoor |
| Specific Uses For Product | marine, car, ATV, UTV |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Subwoofer Diameter | 6.5 Inches |
| Tweeter Diameter | 1 Inches |
| UPC | 819216024133 |
| Unit Count | 1 Count |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Woofer Diameter | 6.5 Inches |
## Product Details
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐ Led part is not water proof.
*by T***. on 6 August 2023*
Sound quality is good how ever the led part looks like it will not last long be exposed as it is.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by P***L on 3 July 2023*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by J***Y on 25 January 2026*
## Frequently Bought Together
- Rockville RKL65MBW (2) 6.5" 700W Marine Boat Speakers, 4 Ohm, LED Lights, Black/White Grilles, Waterproof, Perfect for Boats and ATVs
- ARRAROWN ZK-1002T 2.0 Channel Bluetooth 5.0 Amplifier Board 200W HiFi Subwoofer Audio AMP with Treble and Bass Control BT and AUX Inputs, DC 12-24V 2.0 Channel Stereo AMP Module for DIY Speakers
- XINYIELE 16MM Latching 12V Push Button Switch On Off,Waterproof with LED Light Power Button Switch for car，0.63" Mounting Hole with Wire Socket Plug Self-Locking(Ring Red LED/Black Shell