title: "Front Z26-1474A Carbon-Fiber Ceramic Brake Pads Street Performance Z26"
brand: "power stop"
price: "VT58731"
currency: VUV
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Power Stop"
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
**Brand:** power stop
**Price:** VT58731
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚗💨 Stop faster, shine longer, drive louder.
## Best For
- power stop enthusiasts
## Why This Product
- Trusted power stop brand quality
## Features
- Low dust formula brake pads designed to maximize stopping power and keep those wheels clean
- Includes premium stainless-steel hardware for hassle free installation
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00Z6LM73G |
| Auto Part Position | Front |
| Automotive Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Best Sellers Rank | #151,635 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #724 in Automotive Replacement Brake Pads |
| Brand Name | Power Stop |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Country of Publication | China |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (349) |
| Global Trade Identification Number | 00792088843944 |
| Included Components | Brake Pads |
| Item Type Name | Brake Pad Set |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Manufacturer | Power Stop |
| Manufacturer Part Number | Z26-1474A |
| Manufacturer Warranty Description | 90 Day / 3,000 Mile Warranty |
| Material Type | Ceramic |
| Model Number | Z26-1474A |
| Number of Items | 1 |
| OEM Equivalent Part Number | Z26-1474A |
| Part Interchange Info | Z26-1474A |
| Specification Met | OEM |
| UPC | 792088843944 |
| Unit Count | 1 Count |
## Product Details
- **Material:** Ceramic
- **Specification met:** OEM
- **Vehicle service type:** Car
## Images
## Questions & Answers
**Q: What is the difference between the Z26 1474A and the 1405?**