brand: "skin1004"
price: "VT8730"
currency: VUV
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Skin1004"
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
**Brand:** skin1004
**Price:** VT8730
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌍 Glow Globally: Madagascar’s Centella, now in your pocket!
## Best For
- skin1004 enthusiasts
## Why This Product
- Trusted skin1004 brand quality
## Description
SKIN1004: We deliver the raw nature of the beginning to skin. We believe that ingredients for a high-quality cosmetic originates from rich soil. Based on this loyal faith, we only adhere to Centella Asiatica in Madagascar to come up with "Centella Line." We take only the pure ingredients from the nature and leave out harmful materials. * * * Madagascar is known to be the very first location where Centella Asiatica was found. Natives in Madagascar have used it to protect skin and to heal wounds for a long time. It's now being widely used with combination of modern technology as priceless pharmaceutical asset. * * * Centella Asiatica that we use are cultivated in 17 different areas under optimal environment and hygienic control system. They grow in areas with an average temperature between 73.4F ~ 80.6F and with an altitude above 2,296 ft. Experience the pure nature of Centella Asiatica, a leaf of life from Madagascar.
Review: Nice product - My skin looks hydrated after using it.
Review: Excellent - Excellent
## Features
- SKIN1004 Madagascar Centella Travel Kit, Basic Skincare Box Soothing Calming Compact Size
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B09S6JKB52 |
| Best Sellers Rank | #551 in Beauty ( See Top 100 in Beauty ) #1 in Facial Care Sets & Kits |