title: "Men's Premium Black 6\" Waterproof Boots (TB010073001) UK- 11"
brand: "timberland"
price: "VT128633"
currency: VUV
in_stock: true
reviews_count: 1
category: "Timberland"
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
# Men's Premium Black 6" Waterproof Boots (TB010073001) UK- 11
**Brand:** timberland
**Price:** VT128633
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Men's Premium Black 6" Waterproof Boots (TB010073001) UK- 11 by timberland
- **How much does it cost?** VT128633 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- timberland enthusiasts
## Why This Product
- Trusted timberland brand quality
## Description
Product Description
Review: Bad quality at this price & size issues - Size is big & damaged box, without inner shole
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B000VX4XHC |
| Best Sellers Rank | #121,613 in Shoes & Handbags ( See Top 100 in Shoes & Handbags ) #2,250 in Men's Boots |
| Closure Type | Lace-Up |
| Colour | black |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Cushioning Level | moderate |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 157 Reviews |
| Fit to Size Sentiment | true_to_size |
| Global Trade Identification Number | 00000906995394 |
| Has Shoe Adjustability | No |
| Heel Type | Flat |
| Insole Cushioning | foam |
| Insole Material | Foam |
| Item Weight | 2.2 Pounds |
| Lace Closure | Eyelets |
| Lining Description | Leather |
| Manufacturer part number | TB010073001 |
| Material Type | Leather |
| Model Name | Tb0100730011 |
| Model number | TB0100730011 |
| Occasion Lifestyle | Outdoor |
| Occasion description | Wedding |
| Outer Material Type | Leather |
| Pattern | plain |
| Platform Height | 6 Inches |
| Season | Spring, Summer, Fall |
| Shoe Height Map | Low Top |
| Shoe Type | Water Shoe |
| Sole Material | Leather |
| Special Feature | Waterproof |
| Specific Uses For Product | Hiking |
| Sport Type | Hiking |
| Strap Type | Fabric |
| Style Name | Boot |
| Subject Character | occupational professional |
| Theme | Modern |
| Toe Style | Round Toe |
| UPC | 000906995394 |
| Unit Count | 129.0 Set |
| Water Resistance Level | Waterproof |
## Images
## Customer Reviews
### ⭐ Bad quality at this price & size issues
*by A***I on 11 November 2025*
Size is big & damaged box, without inner shole
## Frequently Bought Together
- Timberland Men's Premium Black 6" Waterproof Boots (TB010073001)