title: "TCL 32SF540K 32 inch FHD Fire TV with OS7 Smart television - HDR & HLG-Dolby Audio-DTS Virtual X/DTS-HD-Metal Bezel-less-Dual-band Wifi 5-with Fire OS 7 system"
brand: "tcl"
price: "VT172735"
currency: VUV
in_stock: true
category: "Tcl"
url: https://www.desertcart.vu/products/571961694-tcl-32sf540k-32-inch-fhd-fire-tv-with-os7-smart
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
# Dolby Audio & DTS Virtual X Dual-band WiFi 5 32-inch FHD Display TCL 32SF540K 32 inch FHD Fire TV with OS7 Smart television - HDR & HLG-Dolby Audio-DTS Virtual X/DTS-HD-Metal Bezel-less-Dual-band Wifi 5-with Fire OS 7 system
**Brand:** tcl
**Price:** VT172735
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Elevate your binge game with TCL’s smart cinema experience!
## Quick Answers
- **What is this?** TCL 32SF540K 32 inch FHD Fire TV with OS7 Smart television - HDR & HLG-Dolby Audio-DTS Virtual X/DTS-HD-Metal Bezel-less-Dual-band Wifi 5-with Fire OS 7 system by tcl
- **How much does it cost?** VT172735 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- tcl enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tcl brand quality
## Description
Shop TCL 32SF540K 32 inch FHD Fire TV with OS7 Smart television - HDR & HLG-Dolby Audio-DTS Virtual X/DTS-HD-Metal Bezel-less-Dual-band Wifi 5-with Fire OS 7 system. Free delivery and returns on eligible orders.
|---------------|-------|
| ASIN | B0CFM8CMZS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | Bluetooth |
| Audio Output Mode | Surround |
| Best Sellers Rank | 376 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 13 in TVs |
| Box Contents | Stand, User Manual, TV, Power Cable, Batteries, Voice Remote with Alexa |
| Brand Name | TCL |
| Colour | Black |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Voice Control |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (2,431) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Language Options | [Multiple Languages] |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 32 Inches |
| Display Technology | LED |
| Energy Efficiency Features | F |
| HDR Format Supported | Dolby Vision |
| Hardware Interface | USB |
| Has Color Screen | Yes |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby, DTS |
| Item Dimensions D x W x H | 18D x 71.6W x 46.7H centimetres |
| Line Voltage | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Manufacturer | TCL |
| Manufacturer Part Number | 32SF540K |
| Model Name | 32SF540K |
| Model Number | 32SF540K |
| Model Series | 32SF540 |
| Model Year | 2023 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Enhancement Technology |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth |
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Number of Component Inputs | 3 |
| Operating Systems | Android |
| Parental Control Technology | Built-in device controls |
| Picture Quality Enhancement Technology | FHD, HDR, HLG |
| Product Features | Miracast |
| Product Warranty | 2 year manufacturer |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Remote Required Battery Size | CR2032 |
| Resolution | 1080p |
| Screen Finish Type | Flat |
| Screen Size | 32 Inches |
| Signal Format | HDMI |
| Size | 50 Inch |
| Speaker Description | High-quality speakers with virtual surround sound (DTS Virtual X /DTS-HD) |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Tuner Type | ATSC |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |
| Video Encoding | HEVC (H.265) |
| Warranty Type | Limited |
| Wireless Technology Type | Wi-Fi |
## Product Details
- **Aspect ratio:** 16:9
- **Connectivity technology:** Bluetooth
- **Display technology:** LED
- **Included components:** Stand, User Manual, TV, Power Cable, Batteries, Voice Remote with Alexa
- **Product dimensions:** 18D x 71.6W x 46.7H centimetres
- **Refresh rate:** 60 Hz
- **Resolution:** 1080p
- **Screen size:** 32 Inches
- **Special feature:** Miracast
## Images
## Available Options
This product comes in different **Pattern, Size, Style** options.
## Questions & Answers
A: Yes this TV has a standard UK Digtal Tuner for accessing Freeview Channels. 4 HDMI and 2 USB
**Q: How many hdmi inputs does it have**
A: 4
**Q: How many hdmi ports please?  does it support ehdmi?**
A: 4 HDMI
**Q: Does it work from internet or outside tv ariel**
A: Hi Emprew, thanks for your question. You can use either. Thanks, TCL UK.
## Frequently Bought Together
- PERLESMITH TV Wall Bracket for 13-42 inch TVs, Swivels Tilts TV Wall Mount for Flat & Curved TV，VESA 75x75mm to 200x200mm up to 20kg