title: "The World of Oscar Wilde 1000 Piece Puzzle: A Jigsaw by Adam Simpson"
brand: "laurence king"
price: "VT13500"
currency: VUV
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Laurence King"
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
**Brand:** laurence king
**Price:** VT13500
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🧠 Piece together Wilde’s genius—because culture is the ultimate flex!
## Best For
- laurence king enthusiasts
## Why This Product
- Trusted laurence king brand quality
## Description
Product Description Step into the world of the Irish wit, poet, and dramatist Oscar Wilde. Spot scenes from all across his works, including The Picture of Dorian Gray, The Importance of Being Earnest and The Happy Prince, alongside key figures from Wilde's life as you learn about his incredible creativity and the tragic life story that has made him an LGBTQ+ icon. 1000-PIECE PUZZLE that measures 48.5 x 68 cm (19 x 27 in.) when completed. INCLUDES A PULL-OUT POSTER so you can spot all the characters and read their stories. 'THE WORLD OF...' JIGSAWS are a fun way of celebrating the lives and works of creative greats. Also available in the series: The World of Frida Kahlo, The World of Jane Austen, The World of the Brontës, The World of James Joyce and more. PUBLISHED BY LAURENCE KING - Laurence King has been capturing imaginations and inspiring creativity in new and unexpected ways for over 30 years, with playful and eye-catching games, gifts, and books. Manufacturer Contact Information Hachette Ireland; Hachette Ireland; info@hbgi.ie
Review: Sehr schönes Puzzle
## Features
- 1000-PIECE PUZZLE that makes a perfect gift for fans of Oscar Wilde and his work.
- INCLUDES A PULL-OUT POSTER so you can spot all the characters and read their stories.
- 1000-PIECE PUZZLE that makes an ideal gift for fans of Oscar Wilde and his work
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | 1399620010 |
| Assembly Required | No |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #23,093 in Toys ( See Top 100 in Toys ) #460 in Jigsaw Puzzles |
| Color | Brown |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (114) |
| Date First Available | 1 February 2024 |
| Educational Objective(s) | Concentration Skill |
| Item model number | 9781399620017 |
| Language | English |
| Manufacturer recommended age | 0 months and up |
| Material Type(s) | Cardboard |
| Number of Game Players | 1 |
| Number of Puzzle Pieces | 1000 |
| Product Dimensions | 26.67 x 5.33 x 26.67 cm; 744 g |
| Release date | 10 October 2024 |
## Product Details
- **Number of pieces:** 1000
- **Product dimensions:** 26.8L x 4.8W centimeters
- **Puzzle type:** Jigsaw
- **Theme:** Oscar Wilde
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Beautiful Puzzle!
*by A***A on 7 August 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by S***S on 23 January 2026*
Sehr schönes Puzzle
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by M***. on 28 September 2025*
## Frequently Bought Together
- The World of Oscar Wilde 1000-Piece Puzzle – 19" x 27" Jigsaw That Will immerse You in The World of Oscar Wilde, Perfect for Book Lovers!