brand: "juarez"
price: "VT119208"
currency: VUV
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Juarez"
store_origin: VU
region: Vanuatu
---
**Brand:** juarez
**Price:** VT119208
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎶 Own the stage with style and sound that speaks volumes!
## Best For
- juarez enthusiasts
## Why This Product
- Trusted juarez brand quality
## Description
From the manufacturer SOLID WOOD TOPPED This solid wood produces a smooth and rich sound ideal for rock, folk, country, and every genre in between! Cutaway for easy holding and handling while playing the Guitar. COMFORTABLE STRING HEIGHT Low action strings reduces hand fatigue and is easy on the finger, ideal for beginners and building hand strength. Extra strings are included for more playing time! SMOOTH TUNING PEGS Also called machine heads or tuners, a good set of tuning pegs are pivotal to a guitar’s quality. Our pegs are smooth and easy to adjust to keep the guitar in tune. ACOUSTIC GUITAR SET Set includes - 38” Acoustic Guitar - 2 x Guitar Pick - Extra Strings - Shoulder Strap - Nylon Gig Bag START PLAYING TODAY! Our goal is to provide all musicians the best experience when it comes to guitars. We are continually evolving and inspired to create new instruments that cater to diverse musical genres. Our target is to provide musical kits, with the best value available online, without sacrificing quality. We are devoted to selling the best musical instruments online to help you make the best choice. Our Product is committed to providing the best and highest level of service to our customers.
|---------------|-------|
| ASIN | B01FYYTDTU |
| Back Material Type | Blackwood |
| Best Sellers Rank | #7 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #1 in Acoustic Guitar Kits |
| Body Material | Blackwood |
| Body Material Type | Blackwood |
| Brand Name | JUAREZ |
| Colour | 3TS Sunburst |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 48,011 Reviews |
| Fretboard Material Type | Rosewood |
| Guitar Bridge System | Fixed |
| Guitar Pickup Configuration | No pickup |
| Hand Orientation | Right |
| Included Components | Juarez Guitar, Bag, Strings, picks, Shoulder strap |
| Instrument | guitar |
| Item Dimensions | 96 x 43 x 12 Centimeters |
| Item Dimensions L x W x H | 40L x 20W x 95H Centimeters |