| ASIN | B07L8WLGCL |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #1,452,646 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #3,063 in Light Truck & SUV All-Terrain & Mud-Terrain Tires |
| Brand | Milestar |
| Brand Name | Milestar |
| Construction Type | Radial |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 2,335 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00758823186561 |
| Included Components | Tire |
| Item Diameter | 33.4 Inches |
| Item Dimensions | 33.4 x 12.6 x 33.4 inches |
| Item Type Name | Tires |
| Item Weight | 67 Pounds |
| Load Capacity | 3640@80 Pounds |
| Load Index | 125.0 |
| Load Range | F |
| Manufacturer | Milestar |
| Manufacturer Part Number | 22789703 |
| Manufacturer Warranty Description | N.A |
| Maximum Pressure | 80 Pound per Square Inch |
| Model Number | 22789703 |
| OEM Equivalent Part Number | 22789703 |
| Ply | 12-Ply |
| Rim Size | 20 Inches |
| Rim Width | 20 Inches |
| Seasons | Year Round |
| Section Width | 305 Millimeters |
| Size | LT305/55R20 |
| Speed Rating | Q |
| Tire Aspect Ratio | 55.0 |
| Tire Diameter | 33.4 |
| Tread Depth | 18 Inches |
| Tread Type | Asymmetrical |
| UPC | 758823186561 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Vehicle Tire ISO Metric Size Description | 305/55R20 |
J**R
Really nice tires, really good price.
C**R
LOVE THESE TIRES!
These tires look, ride, and grip amazing! I've had many different offroad tires over the years on many different jeeps and trucks. These are by far the best bang for the buck I've every had. They fit on my 2001 2500hd rpo code HVY (factory 2" body lift) with stock rims with zero rubbing. The ride is amazingly quiet even on the highway, traction on extremely wet roads is unbelievable, and they aren't wearing very fast at all. I have a very heavy foot and they are wearing at about the same rate as my bfg km2s. My size was 285/75r16 load range E. Will be buying these again!
G**R
What a great M/T tire!!!!!
Went with the Milestar Pats in 275/70r18 (33”) for my 2018 JK Sahara, fit perfectly with no rubbing mounted on the stock wheels, the spare tucks up nicely as well. For the price and aggressive build of these tires you can’t go wrong! They balanced out nicely, much quieter than other M/T tires and steer straight. Running them at 35 lbs for street and they ride slightly harsher than the factory stock. Wear is expected with any M/T used 80/20 hardball-dirt/rock but being a light truck the 2dr jk is I’m told to expect 30+K out of these shoes. The aggressive style and performance cannot be beat, happy I bought them!!!!!
N**6
Amazing tires! Look awesome and ride silent
C**S
Good tires, great price
D**N
good tires, update: great tires!
low noise, balanced good, track well in snow, not too bad on ice. Update: 12/29/2019 After a year, there's about 30% tread left. Last winter they did perform very well in deep snow. I think they are worse on the ice now. I have a 90 Cherokee with a two inch lift. They rub a bit at full left turn due to track bar length. I have they them at 20psi it improve the contact patch, which has helped with traction on ice. Be careful, running lower psi in tires can be hazardous. 8/10/20 Still good tread. Almost 2 years daily driver, 30 miles or so to work. Not off-roaded much, work gets in the way. Going to rebuy if price is still good. Road noise getting worse, meh, it's a 4x4. I do have a wee bit of alignment issues that caused the fronts to wear faster. Wish I had more offroad review, but there you go. Like the tires.