The STANLEY FATMAX SL10LEDS is a rechargeable 10W LED spotlight delivering an ultra-bright 2200 lumens output. Featuring a long-lasting lithium-ion battery with up to 10 hours runtime on low, USB charging, and a pivoting stand with trigger lock for hands-free use, it’s engineered for durability and convenience in any setting—from roadside emergencies to backyard security.
| ASIN | B00OU67Z80 |
| Additional Features | Durable |
| Batteries are Included | Yes |
| Battery Description | Lithium |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Best Sellers Rank | #59,976 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #790 in Handheld Flashlights |
| Brand Name | STANLEY |
| Color | Yellow |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (7,521) |
| Finish Types | Knurled |
| Global Trade Identification Number | 00814632011941 |
| Included Components | Flashlight |
| Item Dimensions D x W x H | 4"D x 5"W x 9"H |
| Item Dimensions L x W x H | 7.6"L x 3.8"W x 6.8"H |
| Item Weight | 1.4 Pounds |
| Light Source Special Features | Portable power station for recharging personal electronics |
| Light Source Type | LED |
| Light Source Wattage | 10 Watts |
| Manufacturer | Baccus Global LLC |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year manufacturer. |
| Material Type | Plastic |
| Model Number | FATMAX SL10LEDS |
| Mounting Type | Stand Mount |
| Number of Batteries | 1 Unknown batteries required. (included) |
| Number of Light Sources | 1 |
| Power Source | Battery Powered |
| Recommended Uses For Product | Vehicle |
| Runtime | 7 hours |
| Shape | Rectangular |
| Style Name | Standard |
| UPC | 814632011941 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
| Warranty Type | Limited Warranty |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| White Brightness | 2200 Lumens |
C**.
My FattyMax may have saved lives!
S**.
A Great Spotlight For Anyone
M**I
Great flashlights!
M**9
Powerful handheld spotlighr flashlight.
Extremely easy to use! Incredibly bright light! Charging with the included cable and any USB 5V DC Power source. Rugged construction.
E**R
PROVIDES A VERY BRIGHT LIGHT BEAM
Several years ago, I received a "Stanley Fatmax" spotlight as a gift and I was very pleased with it and still use it. I purchased this unit for my second floor so that I have it available should the need arise for a very bright light during the middle of the night. This device is NOT the same unit I received before. First, unless you're a certified Emergency Service responder there is no need for the additional "red lens". The detailed charging scheme is COMPLETELY different from that associated with my original Fatmax. I strongly suggest that an owner read and then RE-READ the instructions for charging this light. Also and apparently, the instructions allude to a 5VDC/1A battery supply that can be used to power an external piece of equipment, presumably a cell phone, IF connected properly. This is why I only gave it a 4 star rating.