| ASIN | B07T5C56PK |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Curved, High Dynamic Range |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Best Sellers Rank | #535,171 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #10,425 in Computer Monitors |
| Brand | LG |
| Brightness | 300 Candela |
| Color | Black |
| Color Gamut | 99 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 57 Reviews |
| Display Resolution Maximum | 3440 x 1440 |
| Display Technology | LCD |
| Display Type | LED |
| Global Trade Identification Number | 00719192629707 |
| Hardware Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Image Contrast Ratio | 700:1 |
| Item Weight | 24.9 Pounds |
| Manufacturer | LG |
| Model Name | 34BL85C-B |
| Model Number | 34BL85C-B |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Native Resolution | 3440x1440 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR |
| Pixel Pitch | 0.2318 |
| Power Consumption | 48 Watts |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | QHD Ultra Wide 1440p |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Screen Finish | Glossy |
| Screen Size | 34 Inches |
| Screen Surface Description | Glossy |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 10 |
| UPC | 719192629707 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Description | 1 year |
M**W
Exceptional Product
I invested in this monitor as I work from home now. For years in the office, I was always a two monitor user. I read several reviews and watched several videos comparing products and specifications. It was baffling. The bottom line is that I absolutely love the profile and lack of depth. It completely frees up my desktop. I also love the LG OnScreen control software, which allows you to quickly configure multiple screen sizes. Very user friendly and a super sharp picture. I am glad I chose the 34" model in lieu of the 27".
L**L
The IPS makes all the difference
M**N
What a fun monitor
I purchased this monitor for work as a replacement for the two 24" monitors work wanted me to use. (I hate the "jump" between dual monitors one must deal with the traditional two monitor set up. ) I am a programmer for work and an amateur photographer in my off hours. The monitor is wide enough to allow me to open multiple windows simultaneously. While it does not have the color depth my Dell monitor has when editing photographs, it has very good resolution (3440x1440) which allows me to view lots of data and code. (But in all fairness its not advertised for photo editing.) Surprisingly, the speakers are pretty good. A downside is the volume which they put out which is pretty low. (When I am in the office by myself, I like to crank it.) Another downside is the 'off' button, which is part of joy stick underneath the monitor. I wish it was a button in the lower right hand corner. I have been using this monitor for about 6 months, and for the purposes of my work, it has been a wonderful. I would buy this monitor again.