| ASIN | B07YCTCMFK |
| Age Range Description | Adult |
| Band Colour | Black |
| Band Length | 220 Millimetres |
| Band Material | Resin |
| Band Style1 - Band Style5 | Strap |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Best Sellers Rank | #313 in Watches ( See Top 100 in Watches ) #154 in Men's Wrist Watches |
| Brand | Casio |
| Case Diameter | 45.4 Millimetres |
| Case Material1 - Case Material2 | Resin |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Character | fashion |
| Clasp Type | Buckle |
| Closure Type | Buckle |
| Country of Origin | China |
| Crystal Material | Mineral |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 2,341 Reviews |
| Dial Colour | Black |
| Display Type | Analog-Digital |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Face Style | Modern |
| Included Components | Batteries |
| Item Type Name | Watch |
| Item Weight | 51 Grams |
| Model Name | GA-2100-1A1DR |
| Model Number | GA-2100-1A1DR |
| Movement Type | Quartz |
| Part Number | GA-2100-1A1DR (G987) |
| Power Source Type | Battery Powered |
| Sport1 - Sport3 | Walking |
| Strap Type | Two Piece Strap |
| Theme | Sports |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Depth | 200 Metres |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
R**L
Great Product from Casio
D**J
Smaller than what you see in photos
A**N
Tecti-cool Casioak Stealth Black
1. Looks: This watch has a cool tectical look which looks amazing in daylight. But at low light conditions it almost becomes invisible 😅 and the dial is very difficult to read as the dial is black and the glass is a bit reflective. In these situations, the light comes very handy. 2. Wearability: Very comfortable to wear as it's just 51 grams and the resin strap quality is also good. The watch fits perfectly in my 9 inch wrist. It's very easy to use and requires zero care. 3. Value for money: Most critically acclaimed casioak at affordable price. The price ranges from 6k to 9.2k depending upon the offers. 4. Durability: Hands down one of the most durable watch money can buy 💯. Only thing is that the glass may catch a scratch or two. That's it. 200 m water resistance, casio carbon fibre core, shock proof, somewhat fire proof too.