The Samsung LS34C500GAUXXU is a 34-inch ultrawide VA panel monitor featuring a sharp 3440x1440 WQHD resolution and a smooth 100Hz refresh rate. It supports HDR10 for over a billion colors, enhancing contrast and vibrancy. AMD FreeSync technology ensures tear-free visuals, while TUV-certified Intelligent Eye Care adapts brightness to your environment for comfortable long-term use. Equipped with DisplayPort and two HDMI ports, it offers versatile connectivity for both work and gaming setups.
| ASIN | B0BSNL9JFY |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Best Sellers Rank | 3,172 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 77 in Monitors |
| Brand Name | Samsung |
| Colour | Black |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (92) |
| Display Technology | LED |
| Display Type | LED |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Has Color Screen | Yes |
| Image Brightness | 300 |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 22.1D x 81.5W x 45.7H centimetres |
| Item Type Name | Monitor |
| Item Weight | 6.8 Kilograms |
| Manufacturer | Samsung |
| Maximum Display Resolution | 3440 x 1440 Pixels |
| Model Name | LS34C500GAUXXU |
| Model Number | LS34C500GAUXXU |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Native Resolution | 3440x1440 |
| Network Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR10 |
| Pixel Pitch | 0.23 |
| Product Features | Flicker-Free, High Dynamic Range, Tilt Adjustment |
| Product Warranty | 2 year manufacturer |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Resolution | QHD Ultra Wide 1440p |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Screen Finish Type | Glossy |
| Screen Size | 34 Inches |
| Shape | Flat |
| Specific Uses For Product | Business, Desktop, Education |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total Video Out Ports | 2 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Type | 2 Years Manufacturer Warranty |
P**Y
A Great monitor for the Cost
Tough one for me this, as Im not really a big Samsung fan (for reference I typically use LG high end monitors and Sony & LG OLED TVs), however for the money, I cannot fault this monitor! Well built, good picture and as both a work and game monitor its done all thats needed and more. Out of the box it was maybe a little washed out but a few tweaks improved it. Being realistic, I'm never expecting inky dark OLED level blacks, perfect colour etc as this is a 34" monitor at a bargain price and I do notice the viewing angle isnt super wide, but then its for working directly in front of so thats not an issue at all! Its comfortable to use, clear and sharp and after calibrating it, defo exceeded what expectations I had! As such, in the context of price vs performance, Im more than happy with this monitor and be fine for what I need. Ive recommended it to a couple of other people, both would probably agree with me.