The Philips 24E2N2100 is a 24-inch Full HD IPS monitor featuring a fast 120Hz refresh rate for smooth motion, ultra-narrow bezels for seamless multi-monitor setups, and multiple connectivity options including HDMI, VGA, and DisplayPort. Designed with eye-care technologies like LowBlue Mode and flicker-free display, it ensures comfort during extended use. Backed by a 4-year advance replacement warranty and VESA mount compatibility, itโs a reliable, stylish upgrade for professional and casual users alike.
| ASIN | B0FKJJGSSR |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Adaptive Sync, Anti Glare Screen, Eye Care, Flicker-Free, Frameless |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | #21,759 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #687 in Computer Monitors |
| Brand | Philips |
| Brightness | 300 |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | HDMI, VGA |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (30) |
| Display Resolution Maximum | 1920 Pixels |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | IPS |
| EU Spare Part Availability Duration | 4 Years |
| Hardware Connectivity | HDMI, VGA |
| Has Color Screen | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 3.3D x 31.9W x 54.4H centimeters |
| Item Weight | 4.24 Kilograms |
| Manufacturer | Philips Computer Monitors |
| Model Name | 24E2N2100 |
| Model Number | 24E2N2100 |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Picture Quality Enhancement Technology | LowBlue Mode, Flicker-Free, Adaptive Sync |
| Refresh Rate | 120 Hz |