The EAH-AZ80E-K wireless earphones combine advanced 10mm aluminium drivers and LDAC support for superior sound quality, dual hybrid noise cancelling technology for immersive listening, and multipoint Bluetooth connectivity for managing up to 3 devices simultaneously. Designed for all-day comfort with 7 silicone ear cup sizes and concha fit, they offer exceptional call clarity via 8 microphones and JustMyVoice tech. Enjoy up to 7 hours of playback with ANC and a total of 24 hours using the wireless charging case, making these earphones perfect for busy professionals on the move.
| ASIN | B0C4LTWXFH |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | Calling |
| Audio Driver Size | 10 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Battery Average Life | 7 Hours |
| Battery Charge Time | 7 Hours |
| Best Sellers Rank | #20,900 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,204 in In-Ear Headphones |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 3.0 |
| Brand | Technics |
| Built-In Media | User Manual |
| Cable Features | Without Cable |
| Carrying Case Battery Average Life | 7 Hours |
| Carrying Case Color | black |
| Carrying Case Material | [DE] Silicone |
| Color | black |
| Compatible Devices | [Broad range of Bluetooth-enabled devices] |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Control Method | Touch |
| Control Type | Media Control |
| Controller Type | Touch |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (928) |
| Earpiece Shape | Concha |
| Enclosure Material | Silicone |
| Frequency Range | 20Hz - 20,000Hz |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Headphone Jack | No Jack |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Impedance | 80 Ohms |
| Is Autographed | No |
| Item Weight | 7 Grams |
| Manufacturer | Panasonic |
| Model Name | EAH-AZ80E-K |
| Model Number | EAH-AZ80E-K |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Number of Items | 5 |
| Specific Uses For Product | Music |
| Style Name | Modern |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wireless Technology | Bluetooth |
B**R
Premium Sound
N**.
Technics eah-az80
Product is ok, but too big
H**T
Disappointed
My ears start to hurt after one hour of usage. The sound quality didn't meet my expectations
P**A
Dopo aver avuto Galaxy Buds, Galaxy Buds 2 Pro, Bang & Olufsen EX e diverse Beats wireless, posso affermare che queste Technics sono cuffie wireless al top con una qualità audio eccellente e una buona ma non eccelsa performance di riduzione del rumore attivo. Chi si lamenta del suono evidentemente non utilizza il protocollo LDAC con streaming di alta qualità via Qobuz ma forse ascolta mp3 da Youtube o Spotify in SBC o AAC, oppure sceglie male i gommini in dotazione. Gamma dinamica estesa e frequenze basse, medie ed alte ben riprodotte, il suono si avvicina guardacaso alle Bang & Olufsen EX che anch'esse sono cuffie pazzesche per l'ascolto di musica. **Pro:** - Suono equilibrato e molte funzionalità disponibili - Presentazione sonora aperta e spaziosa - Costruzione e materiali ai massimi livelli - Supportano la connessione a tre dispositivi contemporaneamente - Supporto codec LDAC (96 kHz/990 kbps) - La custodia supporta la ricarica wireless **Contro:** - La cancellazione del rumore è media - Il prezzo è elevato ma guardando quelli di Sony e Bose è in linea con la concorrenza - Forse una protezione migliore da polvere ed acqua sarebbe stata ben accetta(solo IPX4) In termini di design non sono rivoluzionarie ma sono comode e vengono fornite con una custodia di ricarica in alluminio lavorato ben fatta. Sul podio con le B&O EX!