The LG 27GS75Q-B is a 27-inch QHD (2560x1440) IPS gaming monitor featuring an ultra-fast 180Hz refresh rate (overclockable to 200Hz) and 1ms response time for fluid gameplay. It supports NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync for tear-free visuals, HDR10 for enhanced color and contrast, and covers 99% of the sRGB color gamut. Designed with gamers in mind, it offers a virtually borderless display and an adjustable stand (tilt, height, pivot) to optimize comfort and immersion.
| ASIN | B0DFZZHK6X |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible |
| Additional Features | Height Adjustment, High Dynamic Range, Pivot Adjustment, Tilt Adjustment |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | #9,493 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #324 in Computer Monitors |
| Brand | LG |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Built-In Media | Monitor, Power Adapter |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Laptops, Desktops, Gaming Consoles |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (153) |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | IPS |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Has Color Screen | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 25.4D x 61.5W x 57.7H centimeters |
| Item Weight | 5.99 kg |
| Manufacturer | LG |
| Model Name | 27GS75Q-B.AUS |
| Model Number | 27GS75Q-B.AUS |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR10, sRGB color gamut |
| Refresh Rate | 200 hertz |
| Resolution | QHD Wide 1440p |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Screen Finish | Matte |
| Screen Size | 27 Inches |
| Series Number | 75 |
| Shape | rectangular |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| UPC | 195174084908 |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
H**M
Great choice for FPS games.
G**O
Have two, want more! Recommend!
Good monitor. I have two: one at home, one at office. I bought second to replace my existing UltraGear 27inch qhd at home. 27 inch was too small for me. Also, I can say that 32inch might be big for tables less than 60cm deep. But if you have 80cm table - 32 inch with qhd is best choice, even you have a good vision (I have about -0.65) I use it for programming and gaming, watching shows and movies - very satisfied. No designer’s specific tasks, but colors, in my opinion, are great. I verified all declared refresh rate up to 144hz, and HDR support. I was able to verify a VRR (FreeSync). It works, but I have several PC’s connected thru a KVM which supports everything (g-sync, freesync). In my case I was able to use FreeSync (HDMI connection) only via laptop with AMD’s CPU (integrated GPU). All other devices (even claimed support) are not able to use VRR (thru KVM?) by an unknown reasons. But monitors are supported VRR, verified. I think better to mount it on a clamp, but stand is perfect, actually. It doesn’t use much space, and I keep xbox controller between stand’s legs, looks good :)
B**L
good except low light scenarios but that’s minimal
greater than greated cheese 👍
S**L
I have 2 of the older versions of this monitor, and needed another. Specifically I wanted this one for portrait mode, to be the side monitor. It can fit the bill to be the main, or secondary screen very easily. I have not tested it over 300 FPS, because I typically game capped at 120FPS. I cant notice the difference, and power consumption at the crazy end of the spectrum is not worth it. At least for those of us that are actually paying the utility bills. This monitor displays 4K just fine at reduced frame rates. It would probably not take 350fps at 4K. But again that's not my cup of tea. When I game, I actually prefer playing at 1080P 120fps. For windows or Netflix, I bump it up to 4K 120hz. It looks stunning. Historically, I have been all Sony (pre-2000), followed by all Samsung(pre-2020). With this family of ultragear, specifically those with G-sync, I am now all LG. I still love the other 2 brands, but their value is slipping. LG is still what I would consider to be a good price point for workstations and armature gamers on a budget. You will want to note, that if you are an Nvidia GPU user, you need to make sure the one you pick has G-Sync. If you are an ATI GPU used, you will need to make sure the one you pick has V-Sync. I think that they are planning on making the next generation of screens with both. But in the end G-sync is better because Nvidia is better then ATI. (which is junk IMO) I have been a network administrator for 30+ years. And have purchased somewhere north of 1000 CRT's, LED's and LCD's over the years. These are not Premium OLED screens. But for the price point, they are superb. If money was not an option, OLEDs are the way to go. Faster, brighter, less prone to glare. a 10% boost for a 300% price increase. I highly recommend these screens. Also 32" is the new minimum size. I stopped buying 27" about 5 years ago. All of my employees thank me for it.