The Hisense 50" 50A7QTUK QLED Smart AI TV offers stunning 4K Direct Lit display with Quantum Dot color technology, enhanced by the Hi-View AI Engine for superior image quality. Featuring a powerful 2.1 channel audio system with built-in subwoofer and Dolby Atmos support, it delivers immersive sound. This smart TV includes popular streaming apps like Disney+, Netflix, and YouTube, with voice control and seamless Wi-Fi connectivity, making it a premium yet affordable entertainment centerpiece for modern homes.
| ASIN | B0F7WCBMJZ |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI |
| Best Sellers Rank | 219 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 7 in TVs |
| Box Contents | Stand, Remote, Cable, Instructions |
| Brand Name | Hisense |
| Colour | BLACK |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (682) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 50 Inches |
| Display Technology | QLED |
| Energy Efficiency Features | E |
| HDR Format Supported | Dolby Vision |
| Hardware Interface | HDMI |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Internet Applications | Disney+, YouTube, Netflix, Freely |
| Item Dimensions D x W x H | 28.8D x 111.1W x 71.2H centimetres |
| Manufacturer | Hisense |
| Manufacturer Part Number | 50A7QTUK |
| Model Name | Hisense 50 inch A7QTUK QLED Smart TV |
| Model Number | 50A7QTUK |
| Model Series | A7Q |
| Model Year | 2025 |
| Motion Enhancement Technology | Hi-View AI Engine |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Number of Batteries | 3 AAA batteries required. (included) |
| Picture Quality Enhancement Technology | Hi-View AI Engine |
| Product Features | Quantum Dot Colour, Hi-View AI Engine |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 4K |
| Screen Size | 50 Inches |
| Signal Format | HDMI, USB, Wi-Fi (ATSC or DVB) |
| Size | 50 inches |
| Speaker Description | 2.1 channel with built-in subwoofer |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 3 |
| Unit Count | 1.0 count |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |