| ASIN | B0CNPMRFXS |
| Best Sellers Rank | 373,061 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 55 in Water Purifiers |
| Brand | Bluevua |
| Capacity | 1700 Millilitres |
| Container Type | Borosilicate glass jug |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,240) |
| Installation Type | Countertop |
| Item Dimensions L x W x H | 35.6L x 25.4W x 38.1H centimetres |
| Item Weight | 23.15 Pounds |
| LowerTemperature Range | 41 Degrees Fahrenheit |
| Manufacturer | JSK |
| Manufacturer Part Number | ROPOT-UV |
| Material Type | Borosilicate Glass |
| Maximum Flow Rate | 0.26 Litres Per Minute |
| Model Name | RO100ROPOT-UV |
| Model Number | A-JSJ-LPD-100UV-BMT |
| Operating Pressure Range | 60 PSI |