| ASIN | B000UCCQ50 |
| Additional Printer Functions | Print Only |
| B&W Pages per Minute | 1.0 |
| Best Sellers Rank | 140,782 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 8,165 in Inkjet Printer Ink Cartridges |
| Box Contents | Inkjet Cartridges |
| Brand Name | Brother |
| Color Depth | 24 bpp |
| Color Pages per Minute | 1.0 |
| Colour | Cyan/Magenta/Yellow |
| Compatible Cartridge | BROTHER LC1000RBWBP |
| Compatible Devices | Printer |
| Control Method | Remote |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (108) |
| Dual-sided printing | Yes |
| Duplex | Automatic |
| Global Trade Identification Number | 05014047560439 |
| Hardware Interface | USB |
| Initial Page Print Time | 15 seconds |
| Ink Colour | Cyan, Magenta, Yellow |
| Item Dimensions D x W x H | 1D x 1W x 1H millimetres |
| Manufacturer | BROTHER |
| Maximum Copies Per Run | 400 |
| Maximum Copy Resolution Black and White | 4800 x 1200 dpi |
| Maximum Copy Resolution Color | 4800 x 1200 dpi |
| Maximum Copy Speed Black and White | 1 ppm |